Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie spadną na nas żadne plagi

22 maja 2012 | Publicystyka, Opinie | Jarosław Gowin
źródło: Rzeczpospolita

Po uwolnieniu zawodów na basenach nad naszymi dziećmi nadal będą czuwali fachowi ratownicy, a na Orlikach będą szkolili kompetentni trenerzy – zapewnia minister sprawiedliwości

Nie wylewajmy dziecka z kąpielą to zwrot, który w ostatnich tygodniach najczęściej słyszałem w związku z przygotowaną przez mój resort propozycją deregulacji zawodów. Dodam jeszcze, że wedle grup zawodowych, które deregulacja ma dotknąć, z chwilą uwolnienia ich profesji na Polskę spadną wszelkie plagi, o jakich nam się jeszcze  nie śniło.

Ja jednak chcę Polski, która nie krępuje obywateli zarówno w zakresie wykonywania przez nich różnych zawodów, jak i  korzystania z ich usług. Dlatego właśnie rozpoczynam następny etap w otwarciu pierwszych 49 zawodów, wysyłając projekt ustawy deregulacyjnej do konsultacji resortowych.

Nie przerzucajmy na państwo obowiązku głębszego sprawdzania konkretnego usługodawcy

Dlatego też za konieczne uważam uporządkowanie publicznej dyskusji na ten temat i zdemaskowanie licznych demagogii, które się do niej wkradły.

Uproszczona ścieżka dostępu

Po pierwsze, mamy niewątpliwie poważny problem z liczbą różnych ograniczeń, które państwo przez lata, już w wolnej Polsce, nałożyło na wykonywanie ponad 350 profesji. Nawet jeżeli uznamy, że niektóre z nich powinny być liczone wspólnie, bo są w istocie specjalizacjami, np. lekarskimi, to nadal pozostaniemy niechlubnym liderem w Unii Europejskiej. Wedle danych zebranych przez Komisję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9238

Wydanie: 9238

Spis treści
Zamów abonament