Matka nie straci zasiłku macierzyńskiego razem z pracą
Wystarczy, że zatrudnienie trwa do dnia porodu, aby była pracownica miała prawo do świadczenia. Firma może przekazać całość jego wypłaty do ZUS
Urodzenie dziecka uprawnia do zasiłku macierzyńskiego, gdy poród nastąpił w okresie ubezpieczenia chorobowego. Nie ma znaczenia, czy to ubezpieczenie trwa jeszcze następnego dnia.
- Z pracownicą zawarliśmy umowę o pracę na czas określony do 31 grudnia 2011 r. W połowie grudnia przedłożyła ona zaświadczenie lekarskie potwierdzające piąty miesiąc ciąży.
W związku z tym zawartą z nią umowę o pracę przedłużyliśmy do dnia porodu. 21 maja kobieta urodziła dziecko. Wypłacamy zasiłki zatrudnionym osobom. Czy musimy też wypłacić zasiłek macierzyński pracownicy za 21 maja, który jest ostatnim dniem jej zatrudnienia? – pyta czytelniczka.
Zasiłek macierzyński przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym, która urodziła dziecko w okresie tego ubezpieczenia albo w trakcie urlopu wychowawczego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kobieta utraciła pracę w okresie ciąży z powodu upadłości lub likwidacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta