Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd kontra korporacje

22 maja 2012 | Prawo | Jolanta Ojczyk

Lista profesji, które chce otworzyć rząd, wciąż liczy 49 pozycji. Gminy mają decydować, czy taksówkarze i przewodnicy będą zdawać egzaminy

Ministerstwo Sprawiedliwości skieruje dziś do ponownych konsultacji projekt nowelizacji ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. W czerwcu ma trafić na posiedzenie Rady Ministrów, a w lipcu do Sejmu. Mimo protestów wielu środowisk zawodowych lista zawodów, które zostaną otwarte, nie skróciła się.

– Korekty nie zmieniają idei deregulacji – mówi Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości. – Jesteśmy tak samo stanowczy w udostępnianiu zawodów – dodaje.

Korekty u prawników

Wśród zawodów prawniczych największe zmiany dotyczą notariuszy. Asesor czy osoba po aplikacji i zdanym egzaminie notarialnym będzie mogła prowadzić własną kancelarię. Obecnie, aby otrzymać mianowanie na notariusza, musi minimum dwa lata pracować jako asesor w kancelarii starszego kolegi.

– Umożliwienie asesorom prowadzenia kancelarii to byłaby rewolucyjna zmiana – mówi Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej. – Takiej możliwości nie ma w żadnym kraju z klasycznym notariatem. Rozumiem, że ministerstwo chce rozwiązać problem osób, które mogą mieć kłopot ze znalezieniem zatrudnienia jako asesorzy. To ryzykowne z punktu widzenia ich klientów – podkreśla.

Do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9238

Wydanie: 9238

Spis treści
Zamów abonament