Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepiej gdy dziecko przedsiębiorcy opuści rodzinne gniazdo

22 maja 2012 | Prawo i praktyka | Magdalena Wypijewska

Nikt nie zabroni zatrudnić we własnej firmie dziecka na umowę o pracę. Jeśli jednak ciągle mieszka z rodzicami ZUS może uznać, że składki trzeba za nie opłacać jak za osobę współpracującą przy prowadzeniu działalności

- Moją córkę, która jest absolwentką szkoły średniej, chcę zatrudnić w prowadzonym przeze mnie sklepie spożywczym. Chciałabym z nią podpisać umowę o pracę na 1/2 etatu. Czy mam możliwość zawarcia stosunku pracy z własnym dzieckiem? Czy ZUS nie podważy zgłoszenia jej do ubezpieczeń jako pracownika? – pyta czytelnik.

Nie ma przeszkód prawnych, aby osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zatrudniła swoje dziecko. Z punktu widzenia ubezpieczeń społecznych może się jednak okazać, że nie będzie ono ubezpieczone jako pracownik, ale jako osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności.

Wspólne gospodarstwo

Gdy dziecko pracuje na podstawie umowy o pracę zawartej ze swoim rodzicem prowadzącym działalność gospodarczą, objęte jest ubezpieczeniami w ZUS jako pracownik, jeśli nie spełnia warunków do uznania go za osobę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9238

Wydanie: 9238

Spis treści
Zamów abonament