Jakie obowiązki w zakresie informacji mają firmy telekomunikacyjne
Przekazanie niepełnych lub nieprawdziwych dokumentów do urzędu nadzoru grozi nałożeniem kary finansowej w wysokości do 3 proc. przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym
W Polsce zarejestrowanych jest ponad 6 tysięcy firm telekomunikacyjnych. Każdy z tych podmiotów ma liczne obowiązki informacyjne wobec prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, które muszą być realizowane cyklicznie, na żądanie lub w przypadku wystąpienia określonego zdarzenia. Warto wiedzieć, w jakim zakresie i terminie informacje te powinny być przekazywane.
Z ustawy i decyzji
Źródła tych obowiązków są różne. Mogą one wynikać bezpośrednio z ustawy prawo telekomunikacyjne czy ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (tzw. megaustawa). Obowiązki ustawowe dotyczą ogółu przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Obowiązek dostarczenia informacji może również wynikać z decyzji administracyjnej.
Dotyczy on wówczas oznaczonych indywidualnie przedsiębiorców (np. przedsiębiorcy o znaczącej pozycji rynkowej, przedsiębiorcy wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej). Niekiedy zakres informacji, których przekazywania wymaga ustawa, wynika z charakteru prowadzonej działalności telekomunikacyjnej (eksploatacja sieci, dostarczanie usług) lub od wielkości osiągniętych przychodów.
W każdym roku
Corocznie wszyscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni są zobowiązani do przekazywania prezesowi UKE w terminie do 31 marca informacji o rodzaju i zakresie wykonywanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta