Zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego
Poręczenie Skarbu Państwa
Zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego
Wraz z przejściem do systemu rynkowego finansowanie poprzez kredyt z NBP skończyło się. Skarb Państwa odszedł od tej formy finansowania inwestycji na rzecz finansowania kredytem bankowym. Nie wszystkie inwestycje mogą jednak być finansowane za pomocą kredytu zbanków komercyjnych, a to ze względu na ryzyko wiążące się z poszczególnymi operacjami.
Pozostałością systemu centralnego rozdzielnictwa funduszy są poręczenia Skarbu Państwa. Na mocy ustawy z 5 stycznia 1991 r. określono, że minister finansów lub Rada Ministrów na wniosek kredytodawcy może poręczać część lub całość kredytu albo w innej formie gwarantować jego spłatę. Powyższe instytucje mogą również gwarantować spłatę kredytu dla międzynarodowych organizacji finansowych lub pożyczek zagranicznych, jeżeli wymagają tego zwyczaje międzynarodowe.
Poręczenia Skarbu Państwa umiejętnie udzielane stymulują rozwój gospodarczy. W Polsce system poręczeń Skarbu Państwa w obecnej postaci funkcjonuje od 1993 r. Corocznie wustawie budżetowej jest ustalany limit zobowiązań ztytułu poręczeń igwarancji. Parlament, ustalając powyższy limit, podejmuje na rachunek budżetu państwa ryzyko, które jestograniczone do określonej kwoty, zwanej potencjalnym długiem publicznym.
W latach 1993-1995 udzielono poręczeń na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta