Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorstwa bankowe a publiczny obrót papierami wartościowymi

10 grudnia 1996 | Prawo | MM

Przedsiębiorstwa bankowe a publiczny obrót papierami wartościowymi

Marek Michalski

Ogólna zasada wolności gospodarczej zdefiniowana w ustawie z 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. nr 41, poz. 324 z późn. zm. ) doznaje szczególnych ograniczeń w ramach obowiązującego porządku prawnego. Jednym z przejawów takiej reglamentacji jest pośrednictwo w publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Zgodnie bowiem z art. 18 § 2 ustawy z 22 marca 1991 r. -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. nr 58, poz. 239 z późn. zm. ; dalej w skrócie u. p. o. p. w. ) prowadzenie przedsiębiorstwa maklerskiego wymaga zezwolenia Komisji Papierów Wartościowych. Dopiero na podstawie indywidualnej decyzji administracyjnej iwzakresie określonym w jej treści osoba prawna bądź jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej może podejmować działalność polegającą na wykonywaniu czynności enumeratywnie wymienionych wart. 21 u. p. o. p. w. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia ochrony interesów uczestników publicznego obrotu, przede wszystkim w sferze społecznego zaufania dla instytucji rynku kapitałowego, ustawodawca przyjął nie tylko system reglamentowania tego rodzaju działalności gospodarczej, ale ponadto wprowadził mechanizmy gwarantujące stały nad nią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 936

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament