Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Giełdowy numer

10 grudnia 1996 | Ekonomia | RS

Cele i efekty emisji akcji na rynku pierwotnym

Giełdowy numer

Menedżerowie, jako osoby najlepiej poinformowane o rzeczywistych możliwościach inwestycyjnych spółki, mają istotny wpływ na ustalenie warunków emisji. Uzyskane środki przeznaczają na cele związane zdługookresową ekspansją przedsiębiorstwa. Oferta sprzedaży akcji na rynku pierwotnym stawia przed inwestorami klasyczny dylemat teorii asymetrii informacyjnej: w jaki sposób robić interesy z kimś, kto wie więcej od nas?

Sławomir Mrożek określił w jednym z wywiadów polską wizję sukcesu jako pragnienie wykonania tak zwanego numeru. Polega on na tym, że zamiast pracować cały tydzień, w środę wieczorem wpada się na pomysł, dzięki któremu nie trzeba już trudzić się do końca tygodnia. Finansowanie projektów o relatywnie niskiej efektywności tanimi środkami z emisji publicznych stanowić może giełdową formę takiego "numeru".

Mechanizm rozwoju

Kapitał uzyskany w wyniku publicznej emisji akcji jest istotnym źródłem finansowania podmiotów gospodarczych. Podwyższenie kapitałów własnych może okazać się atrakcyjną alternatywą dla kredytu bankowego. Według Banku Światowego -- w Korei Południowej, Meksyku, Turcji i Malezji ponad 40 proc. wzrostu wartości aktywów przedsiębiorstw jest finansowane przez nowe emisje akcji. Notowane w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 936

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament