Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezbyt udana polska premiera

10 grudnia 1996 | Publicystyka, Opinie | AP

Edukacja zmierzona przez OECD

Niezbyt udana polska premiera

Anna Paciorek

Kraje zrzeszone w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wydają około pięciu procent swojego dochodu narodowego na edukację. Ale też starannie przyglądają się, jakie są skutki wydatków, jak na przykład wykształcenie wpływa na liczbę bezrobotnych i czy szkoła właściwie przygotowuje do zawodowego i codziennego życia.

Już po raz czwarty ukazał się raport OECD poświęcony edukacji, zatytułowany "Education at a Glance", w którym porównywane są rozmaite aspekty kształcenia mierzone 43 różnymi wskaźnikami, poczynając od części PKB przeznaczonej na edukację, przez wskazanie, jaki procent społeczeństwa ma średnie i wyższe wykształcenie, aż do tak szczegółowych rozważań, jak na przykład kontakty szkoły z rodzicami mierzone częstotliwością i rodzajem tej współpracy. Większość danych statystycznych w tym raporcie dotyczy 1994 roku. Polska przystąpiła do OECD zbyt późno, by mogła zostać uwzględniona w porównaniach, w niektórych tabelach jest wymieniana wśród krajów spoza OECD. Dokładne dane dotyczące Polski podają przede wszystkim wyniki badań nad alfabetyzmem funkcjonalnym z 1994 roku, w których Polacy wypadli daleko gorzej niż obywatele Szwecji, Holandii, Niemiec, Kanady, Szwajcarii i USA....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 936

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament