Niezbyt udana polska premiera
Edukacja zmierzona przez OECD
Niezbyt udana polska premiera
Anna Paciorek
Kraje zrzeszone w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wydają około pięciu procent swojego dochodu narodowego na edukację. Ale też starannie przyglądają się, jakie są skutki wydatków, jak na przykład wykształcenie wpływa na liczbę bezrobotnych i czy szkoła właściwie przygotowuje do zawodowego i codziennego życia.
Już po raz czwarty ukazał się raport OECD poświęcony edukacji, zatytułowany "Education at a Glance", w którym porównywane są rozmaite aspekty kształcenia mierzone 43 różnymi wskaźnikami, poczynając od części PKB przeznaczonej na edukację, przez wskazanie, jaki procent społeczeństwa ma średnie i wyższe wykształcenie, aż do tak szczegółowych rozważań, jak na przykład kontakty szkoły z rodzicami mierzone częstotliwością i rodzajem tej współpracy. Większość danych statystycznych w tym raporcie dotyczy 1994 roku. Polska przystąpiła do OECD zbyt późno, by mogła zostać uwzględniona w porównaniach, w niektórych tabelach jest wymieniana wśród krajów spoza OECD. Dokładne dane dotyczące Polski podają przede wszystkim wyniki badań nad alfabetyzmem funkcjonalnym z 1994 roku, w których Polacy wypadli daleko gorzej niż obywatele Szwecji, Holandii, Niemiec, Kanady, Szwajcarii i USA....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta