Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdaniem Polskiej Rady Biznesu

10 grudnia 1996 | Ekonomia | DE

Zdaniem Polskiej Rady Biznesu

Pod pojęciem systemu podatkowego rozumieć należy uporządkowany zespół norm prawnych kompleksowo regulujący kwestie związane z opodatkowaniem. Zdaniem Polskiej Rady Biznesu, mimo że od wdrożenia reformy w zakresie przepisów związanych z opodatkowaniem minęło już kilka lat, trudno przyjąć, że stworzony został system podatkowy w pełnym tego słowa znaczeniu. Treść ustaw wskazuje, że mamy do czynienia raczej z przypadkowymi próbami regulowania doraźnych problemów, czyli z "łataniem dziury budżetowej".

Poniżej zestawiono listę celów, które powinny być, zdaniem Polskiej Rady Biznesu, uwzględnione przy tworzeniu systemu podatkowego.

* Zasada neutralności podatków

W prawidłowo funkcjonującym państwie podatki nie mogą być narzędziem doraźnie prowadzonej polityki społeczno-gospodarczej. Obecnie podatki pełnią, niestety, taką rolę. Przykładem może być rozbudowany system preferencji podatkowych (ulg inwestycyjnych) , jak również szeroki zakres stosowania indywidualnych decyzji podatkowych ograniczających obowiązek podatkowy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 936

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament