Na styku dwóch ustaw
Jeszcze o likwidacji działalności
Na styku dwóch ustaw
Nawiązując do artykułu Jacka Kulickiego o likwidacji działalności ("Rzeczpospolita" z 18 listopada br. ), w którym pisał on o sprzecznościach w podatkowym ujęciu tego zagadnienia między przepisami o podatku od towarów i usług a przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych, chciałbym uzupełnić ten temat i w części polemizować z autorem o pojęciu "zaprzestanie działalności przez osoby fizyczne".
Podstawową sprzeczność widzę w ujęciu kryterium likwidacji, gdy działalność jest prowadzona przez spółkę nie mającą osobowości prawnej, tj. przez spółkę cywilną lub jawną.
Zgodnie z przepisami art. 6 aust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (dalej w skrócie: ptu) opodatkowanie remanentu likwidacyjnego następuje w razie rozwiązania spółki, podczas gdy zgodnie z przepisem art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej w skrócie: pdof) nie stanowi likwidacji ani zmiana formy prawnej, w jakiej prowadzona jest działalność, ani zmiana umowy spółki.
Jeżeli zatem działalność prowadzi np. spółka dwuosobowa, z której wystąpił jeden wspólnik, pozostały zaś prowadzi nadal tę samą działalność, według ptu nastąpiło rozwiązanie spółki, w związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta