Kupując lokal na siedzibę firmy można zmienić jego przeznaczenie
Wniosek o zmianę sposobu użytkowania budynku lub jego części należy złożyć do starosty. Niedopełnienie tych formalności stanowi samowolę budowlaną i naraża przedsiębiorcę na surowe kary.
Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej warto zrobić biznesplan i sprawdzić, na jakie inwestycje nas stać. Jeżeli okaże się, że dysponujemy wystarczającym zasobem gotówki, to należy rozważyć zakupienie na własność lokalu, w którym ma funkcjonować firma.
Zakup nieruchomości obniży w przyszłości koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, bowiem nie trzeba będzie ponosić ceny najmu. Dodatkowo, jeżeli przedsiębiorca kupi większy lokal niż potrzebuje, to część powierzchni będzie mógł wynająć innemu podmiotowi.
W ten sposób czynsz z wynajmu zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości, co dodatkowo obniży stałe koszty prowadzenia firmy. Między innymi z tych właśnie powodów zakup nieruchomości powinni również rozważyć przedsiębiorcy, którzy co prawda nie dysponują wystarczającą gotówką, ale mają dobrą zdolność kredytową.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Kupując lokal na siedzibę firmy warto pamiętać o tym, że można dokonać zmiany jego przeznaczenia. Jeżeli zatem do tej pory przedsiębiorca w lokalu prowadził sklep spożywczy, to nie oznacza, że nie będzie mógł otworzyć w nim zakładu fryzjerskiego. Podobnie fakt, że poprzedni właściciel wykorzystywał lokal na piekarnię nie jest równoznaczne z tym, że nowy nie będzie mógł w nim prowadzić restauracji.
Nie w każdym jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta