Nie tylko w supermarkecie wolne we Wszystkich Świętych
Pojutrze za ladą w osiedlowym sklepiku stanie właściciel, który chce sprzedać bułki czy mleko. Jeśli ekspedientem będzie etatowy pracownik, szef narazi się na wysoką grzywnę
W najbliższy czwartek 1 listopada, a potem 10 dni później w narodowe Święto Niepodległości obowiązuje zakaz handlu. Tam gdzie praca jest dozwolona, trzeba ją odpowiednio wynagrodzić.
- Pracuję na pełnym etacie od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8 do 16. Zgodnie ze zmianami w grafiku mam pracować w święto 11 listopada. Czy szef może mi wyznaczyć pracę na taką świąteczną niedzielę? Czy należą mi się dodatkowe pieniądze za tę pracę? Czy odbiorę wolne za 11 listopada? – pyta czytelnik.
Praca w święto dozwolona jest tylko w ściśle określonych przez prawo okolicznościach. Reglamentuje ją art. 15110 k.p., który stanowi, że w święto można pracować w ruchu ciągłym, w pracy zmianowej, przy niezbędnych remontach, w transporcie i komunikacji, w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w rolnictwie i hodowli, przy pracach koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w systemie pracy weekendowej.
Handel stop
Jednocześnie obowiązuje nas zakaz handlu w świąteczny dzień (art. 1519a k.p.). Oznacza to, że zatrudniony w placówce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta