Pośrednictwo pracy pod kontrolą
Przepisy nie stawiają zbyt wygórowanych wymagań przed osobą zakładającą agencję zatrudnienia, wystarczy opłata 200 zł i oświadczenie o niekaralności
Z roku na rok rośnie liczba agencji zatrudnienia i pracowników tymczasowych. Ze statystyk Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że obecnie na rynku działa ponad 3,8 tys. takich firm, które w zeszłym roku skierowały do pracy prawie pół miliona pracowników.
Agencja zatrudnienia może świadczyć dwa rodzaje usług:
- z zakresu pośrednictwa pracy, czyli zbierać oferty zatrudnienia i kierować do przedsiębiorców osoby poszukujące pracy, oraz
- w zakresie agencji pracy tymczasowej, gdy na podstawie kontraktu zawartego z innym przedsiębiorcą kieruje do niego pracowników tymczasowych. Taka umowa może trwać od kilku dni do 18 miesięcy u jednego pracodawcy użytkownika.
Trzeba złożyć wniosek
Świadczenie usług przez agencje zatrudnienia odbywa się na warunkach określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a w przypadku agencji pracy tymczasowej także określonych w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Przedsiębiorca zamierzający prowadzić agencję zatrudnienia, zgodnie z art. 18e ustawy o promocji zatrudnienia, musi złożyć u marszałka województwa pisemny wniosek o wpis do rejestru takich podmiotów. Wniosek powinien zawierać szczegółowe dane na temat podmiotu ubiegającego się o wpis do rejestru:
- jego oznaczenie;
- adres zamieszkania lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta