Inspektor zajrzy do biura w domu
Urzędnicy mogą kontrolować przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą we własnych mieszkaniach. Muszą jednak przestrzegać ściśle określonych reguł
Zanim inspektor zajrzy do biura prowadzonego w lokalu będącym jednocześnie miejscem zamieszkania przedsiębiorcy, musi uprzedzić go o swojej wizycie, choć od zasady tej są również wyjątki.
Obowiązek ten wynika z art. 282b ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim organy podatkowe zawiadamiają kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Odbywa się to na formularzu ZAW-K (jego wzór określa załącznik do rozporządzenia ministra finansów z 25 listopada 2011 r.; DzU nr 267, poz. 1580).
Zawiadomienie o wszczęciu kontroli powinno wskazywać organ, który je sporządził, datę i miejsce wystawienia. Powinno także oznaczać kontrolowanego oraz wskazywać zakres kontroli (w tym rodzaj podatku i okres objęty kontrolą).
Nie od razu wejdą
Inspektorzy wszczynają kontrolę nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia. Możliwe jest wprawdzie wszczęcie kontroli przed upływem siedmiu dni od dnia doręczenia zawiadomienia, ale tylko wtedy, gdy wyraził na to zgodę przedsiębiorca, który ma być kontrolowany. Jeśli takiej zgody brak, to fiskus musi odczekać wspomniane siedem dni.
Przedsiębiorca powinien też pamiętać, że jeśli kontrola nie zostanie wszczęta w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, to po upływie tego terminu ma prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta