In vitro według Arłukowicza
Kolejne szczegóły programu zdrowotnego nie rozwiewają wszystkich wątpliwości refinansowania zabiegów
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawił wczoraj szczegóły planu zdrowotnego, w ramach którego resort zamierza od lipca przyszłego roku refundować zabiegi in vitro. Jak wcześniej informował już premier Donald Tusk, trzyletni program ma objąć 15 tysięcy par i kosztować 100 milionów rocznie, które resort zdrowia przeznaczy ze swojego funduszu celowego. Proponowane przez resort i jego ekspertów rozwiązania nadal prowokują wiele pytań.
1
Kto może skorzystać z refundacji. Refundacja będzie dostępna dla kobiet od 18. do 40. roku życia. W pierwszej kolejności do refundacji będą kwalifikowane pary, które nie mają żadnych szans na naturalną ciążę, czyli np. kobiety z niedrożnymi jajowodami (lub ich brakiem) czy mężczyźni z niskimi parametrami nasienia. Kolejną grupą będą pary w trakcie leczenia niepłodności, które udokumentują roczne leczenie.
– Chodzi o to, by nie przedłużać okresu oczekiwania ze względu na upływający czas i wiek pacjentki – tłumaczył wczoraj prof. Leszek Pawelczyk z Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Trzecią grupą będą kobiety będące w trakcie leczenia onkologicznego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta