Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziś Sherlock byłby bez szans

30 października 2012 | Kultura | Grzegorz Sowula
Kathy Reichs (ur. 1950),  pisarka, doktor antropologii klinicznej. Współpracuje z laboratoriami policji w USA  i Kanadzie. Na zlecenie ONZ pracowała przy ekshumacjach w Rwandzie. Debiutowała  w 1997 r., do dziś ukazało się 15 tytułów z serii „Kości” (w Polsce 14). Kathy Reichs była gościem wrocławskiego narodowego Festiwalu Kryminału, gdzie odebrała Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru
autor zdjęcia: Rafał Komorowski
źródło: Rzeczpospolita
Kathy Reichs (ur. 1950), pisarka, doktor antropologii klinicznej. Współpracuje z laboratoriami policji w USA i Kanadzie. Na zlecenie ONZ pracowała przy ekshumacjach w Rwandzie. Debiutowała w 1997 r., do dziś ukazało się 15 tytułów z serii „Kości” (w Polsce 14). Kathy Reichs była gościem wrocławskiego narodowego Festiwalu Kryminału, gdzie odebrała Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru

Kathy Reichs, autorka cyklu kryminałów „Kości”, o tym, jak naukowcy inspirują pisarzy i ile trwa test na DNA

Rz: Gdyby któregoś dnia obudził panią telefon ze Sztokholmu obwieszczający przyznanie Nagrody Nobla, kto powinien ją odebrać: profesor antropologii Kathleen J. Reichs czy autorka bestsellerów Kathy Reichs?

Kathy Reichs: Muszę się zastanowić... Moje dwie kariery są tak splecione, że trudno odpowiedzieć. Ale raczej wybrałabym książki, w których na kilkanaście sposobów pokazuję grozę, a nie swe naukowe artykuły i podręczniki.

Wciąż ma pani urlop naukowy?

Nie, już nie, taki urlop można mieć najwyżej kilka lat. Wciąż jestem związana z moim wydziałem na University of North Carolina w Charlotte jako jeden z dziekanów, bez obowiązku prowadzenia zajęć. Stale prowadzę badania, współpracuję z policją. Jestem na bieżąco, nie grozi mi więc los kogoś, kto zostawił wyuczony zawód dla pisania.

Skąd bierze się ogromna popularność kryminałów „nakręcanych przez naukę"?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9374

Wydanie: 9374

Spis treści
Zamów abonament