Pojawią się kolejne zapisy w rejestrze klauzul zabronionych
A wszystko za sprawą przegranej jednego z banków przed sądem apelacyjnym. Utrzymał on w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, który zakwestionował treść regulaminu i wzorca umowy
Sąd Apelacyjny potwierdził, że cztery postanowienia stosowane przez Sygma Banque powinny znaleźć się w rejestrze klauzul niedozwolonych. Dotyczą one m.in. zasad egzekucji roszczeń, zastrzegania karty płatniczej oraz ustalania daty doręczenia umowy kredytowej.
Nieadekwatny termin
Pierwsza z zakwestionowanych klauzul dotyczyła oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Sąd podzielił stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że treść tego oświadczenia stosowana przez instytucję finansową naruszała dobre obyczaje i rażąco godziła w interesy konsumentów, gdyż bank zastrzegł w nim wyjątkowo długi (do końca 2030 r.) termin, w którym gwarantuje sobie prawo do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego. Tym samym zakwestionowana została klauzula o treści:
– „Kredytobiorca (...) oświadcza w trybie art. 97 ust. 1 i 2 ustawy Prawo bankowe, że poddaje się egzekucji na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego w zakresie roszczeń banku wynikających z niniejszej umowy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta