Wiadomość na wagę reprezentacji
Jeśli pracodawca nie poinformuje załogi o możliwości powołania rady pracowników, naraża się na grzywnę do 5 tys. zł, a nawet na miesiąc ograniczenia wolności
Szczególny obowiązek śledzenia liczbowego stanu mają firmy, które zbliżają się do 50 zatrudnionych osób. Muszą one bowiem stosować ustawę z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm., dalej ustawa). Zgodnie z art. 1 ust. 2 odnosi się ona do pracodawców wykonujących działalność gospodarczą angażujących co najmniej 50 pracowników.
Taka liczba zatrudnionych pozwala załodze powołać specjalne przedstawicielstwo – radę pracowników. To ją pracodawca musi informować o szczególnie istotnych działaniach firmy, a niektóre z nich konsultować z tym ciałem.
Nie jest to jednak mechaniczne przekroczenie 50-tki. Stan ten ustala się na bieżąco – na podstawie przeciętnej liczby zatrudnionych w stosunku pracy z ostatnich sześciu miesięcy przed dniem powiadomienia o wyborach członków rady pracowników. Dość skomplikowaną procedurę jej określenia wskazuje art. 7 ustawy, ale dopuszcza kilka metod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta