Danina od nieruchomości: jak od mieszkania czy jak od firmowego lokum
Zajęcie pokoju, strychu czy innej części budynku na działalność gospodarczą powoduje, że należy się od nich podatek od nieruchomości liczony według najwyższej stawki
Od części mieszkania lub domu zajętego na cele działalności gospodarczej podatnik zapłaci wyższy podatek od nieruchomości. Przesądzają o tym przepisy ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).
Podatnik będzie musiał przemnożyć powierzchnię zajętą na cele firmowe przez stawkę podatku ustaloną przez jego radę gminy (to dlatego, że ustawa podaje maksymalne stawki podatku, a w poszczególnych gminach mogą się one różnić, bo rady gmin mogą uchwalać je w niższej wysokości).
W 2012 roku stawki te nie mogą przekroczyć odpowiednio 0,70 zł od mkw. przy budynkach mieszkalnych i 21,94 zł od mkw. przy budynkach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Na użytek biznesu
Trzeba jednak pamiętać, że aby budynek mieszkalny mógł być opodatkowany stawką właściwą dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, musi być rzeczywiście zajęty na taką działalność, a nie tylko znajdować się w posiadaniu przedsiębiorcy. To samo odnosi się do części budynku mieszkalnego zajętego na działalność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta