Jeden środek, jedna metoda
Żadne przepisy ustawy o PIT nie przewidują możliwości określenia wartości początkowej jednego środka trwałego przy zastosowaniu dwóch różnych sposobów
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 sierpnia 2011 r. (ILPB1/415-795/11-2/AG).
Podatniczka pytała, czy prawidłowe jest określenie wartości początkowej nieruchomości jako sumy dwóch elementów składowych: dla części zajętej na potrzeby działalności gospodarczej ustalenie wartości początkowej według cen rynkowych, w proporcji do powierzchni zajmowanej na cele działalności gospodarczej, a dla dobudówki według kosztu wytworzenia.
Na czym polegał problem…
We wniosku o interpretację podała, że na podstawie aktu notarialnego nabyła wraz z mężem budynek mieszkalny będący odrębną od gruntu nieruchomością. Budynek został wzniesiony ok. 1930 r.
W roku 1984 na podstawie aktu notarialnego nabyła wraz z mężem od Skarbu Państwa grunt pod nieruchomością. Po nabyciu nieruchomości przeprowadzony został gruntowny remont tzw. sposobem gospodarczym, tj. po zakupieniu materiału podatniczka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta