Organizator przyjęć weselnych musi spełnić wymogi sanitarne
Przed pozyskaniem pierwszego zlecenia przedsiębiorca powinien opracować projekt umowy określającej warunki przygotowania przyjęcia. Konieczne jest też pozwolenie ZAiKS na odtwarzanie utworów
Co roku w Polsce jest otwieranych setki nowych domów weselnych, ale popyt na usługi związane z organizacją tego rodzaju przyjęć nie słabnie. Osoby planujące prowadzenie takiego biznesu nie powinny więc się zastanawiać, czy na rynku usług ślubnych znajdzie się jeszcze dla nich miejsce. Muszą jednak pamiętać, że o powodzeniu takiego biznesu decydują dzisiaj trzy podstawowe kwestie: odpowiedni lokal, przemyślane menu i konkurencyjne ceny. Zakładając dom weselny, nie wolno też zapominać o prawnych aspektach organizacji sali weselnej czy odbywających się na niej przyjęć.
Krok 1. Wybór miejsca
Lokal pod dom weselny można wynająć, wybudować lub zaadaptować posiadany budynek. Największym powodzeniem cieszą się dzisiaj sale weselne urządzone w nowych nieruchomościach, zaprojektowanych pod tego rodzaju uroczystości. Budowa sali weselnej wiąże się jednak ze zdecydowanie większymi wydatkami, które (nie licząc kosztu zakupu gruntu) przekraczają najczęściej 1 mln zł. Trzykrotnie tańsze może być natomiast wynajęcie lub adaptacja posiadanego już lokalu. Z uwagi na duże nakłady przedsiębiorca otwierający salę weselną w cudzym lokalu powinien zawrzeć profesjonalnie opracowaną (najlepiej we współpracy z prawnikiem) umowę najmu. Przepisy regulujące te kwestie znajdują się w art. 659-692 kodeksu cywilnego.
Krok 2. Zgoda sanepidu
Otwierając dom weselny, trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta