Potrzebna wiedza o rynku nieruchomości
Nie trzeba mieć wyższego wykształcenia i licencji zawodowej, by prowadzić firmę pośredniczącą w sprzedaży mieszkań. Takie kwalifikacje wymagane są od osoby, która wykonuje te czynności w imieniu przedsiębiorcy
W tej chwili profesje zarządcy nieruchomości i pośrednictwa w obrocie nieruchomości wykonuje kilkadziesiąt tysięcy osób. Wciąż chętnych do pracy jako zarządca i pośrednik nie brakuje, mimo że na rynku nieruchomości jest kryzys. Wymogi stawiane w wypadku tych zawodów są bardzo podobne.
Wystarczy licencjat
Warunki niezbędne do zdobycia licencji są wskazane dla pośredników w art. 182, a dla zarządców w art. 187 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Z przepisów tych wynika, że kandydaci do tych zawodów muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i nie mogą być karani za przestępstwa przeciwko: mieniu, dokumentom, fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe gospodarcze.
Zainteresowani mają obowiązek skończyć studia wyższe, a następnie podyplomowe w wypadku pośredników – pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a zarządców – zarządzania nieruchomościami. Przy czym wymóg studiów wyższych nie oznacza, że kandydaci do tych zawodów muszą być magistrami, wystarczy, że mają licencjat.
Trzeba zadbać o praktyki
Posiadane wykształcenie to nie wszystko, przyszły zarządca lub pośrednik musi jeszcze odbyć praktyki zawodowe. Zasady ich odbywania reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta