Warto spisać testament
Zaplanuj, co się stanie z twoim majątkiem po śmierci
Dziedziczenie po zmarłym może odbywać się na zasadach ustawowej i testamentowej. Ta pierwsza jest szczegółowo opisana w kodeksie cywilnym i reguluje m.in. to, kto oraz w jakim stopniu przejmie po śmierci pozostawione przez zmarłego dobra.
W pierwszej kolejności do dziedziczenia uprawniony jest mąż lub żona zmarłego, a także jego lub jej dzieci. Wszyscy oni co do zasady dziedziczą w równym stopniu.
W przypadku gdy małżeństwo nie miało dzieci, w prawa wchodzą rodzice zmarłego. Dziedziczą oni po jednej czwartej majątku, pozostałą część pozostawiając owdowiałej osobie. Szczegółowo kwestię uprawnionych do dziedziczenia rozstrzygają zapisy księgi czwartej kodeksu cywilnego.
Może się jednak zdarzyć, że danej osobie znacznie bliższa jest osoba z dalszej rodziny czy wręcz znajomy. Aby mieć pewność, że także ona otrzyma jakąś część majątku, gdy dana osoba umrze, warto sporządzić testament.
Odręcznie lub u notariusza
Testament to czynność prawna, w której osoba, która go spisuje, tzw. testator, rozporządza własnym majątkiem i udziela wskazówek, co ma się z nią stać po jej śmierci.
– W Polsce spisywanie testamentów wciąż jest mało popularne. To w dużym stopniu pochodna tego, że polskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta