Albo praca na etacie, albo wypłata emerytury
Aby pobierać przyznane świadczenie emerytalne, trzeba zwolnić się z pracy. Nie dotyczy to jedynie rencistów, którym ZUS przyznał emeryturę z urzędu
Osoba, która nie rozwiązała stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywała zatrudnienie bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury, musi się liczyć z tym, że ZUS po przyznaniu świadczenia zawiesi prawo do jego pobierania.
Wynika to z art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.; dalej ustawa emerytalna). Aby pobierać przyznaną emeryturę, konieczne jest rozwiązanie umowy o pracę przynajmniej na jeden dzień. Ponowne zatrudnienie można podjąć nie wcześniej niż w dniu, od którego ZUS przyznał prawo do świadczenia emerytalnego.
Świadczeniobiorca, który chce pobierać emeryturę, musi rozwiązać każdy stosunek pracy, w którym pozostaje po przejściu na to świadczenie. A więc nie tylko ten zawarty w Polsce zgodnie z krajowymi przepisami prawa pracy, ale również zatrudnienie wykonywane w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polskę łączą dwustronne umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego (oprócz Australii).
Nieważny przychód ani wiek
ZUS zawiesza prawo do emerytury niezależnie od tego, jak wysoki przychód emeryt uzyskuje z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta