Ważna jest kontrola wydatków
Budżet domowy niewiele różni się od finansów firmy. Ważne, by pozostawały w nim nadwyżki gotówki
Płynność finansowa to pojęcie, które często się jedynie z zarządzaniem przedsiębiorstwem. To jednak kategoria uniwersalna, która w takim samym stopniu dotyczy firm co i osób indywidualnych.
W obu przypadkach jest elementem zarządzania bezpieczeństwem. Bez zapewnienia odpowiedniej płynności narażamy np. zgromadzony majątek (aktywa) na ryzyko straty lub utraty możliwości osiągnięcia dodatkowych zysków.
Przykład? Posiadamy nieruchomość, mamy kredyt, dobrze zarabiamy i nasze bieżące dochody wystarczają na spłatę rat kredytowych. Ale wystarczy, że stracimy pracę, albo nasze dochody istotnie spadną i natychmiast możemy stać się „trudnym kredytobiorcą".
– Płynnością możemy zarządzać na wiele sposobów. Pamiętajmy, że ostatecznie o poziomie naszej płynności zawsze decyduje fakt posiadania płynnych aktywów, i to niekoniecznie gotówki – mówi Krzysztof Nowak, członek zarządu Mercer. Jak dodaje, jednym z kluczowych elementów zarządzania płynnością jest to, aby nie zaciągać zobowiązań, których nie jesteśmy w stanie spłacić....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta