Restrukturyzacja zadłużenia – pierwsze doświadczenia
Przedłużający się od 2008 roku kryzys finansowy zmusza coraz większą liczbę firm na świecie do restrukturyzacji finansowej, postępowań układowych i szukania pomocy państwa
Pierwsze z trudnościami w finansowaniu zetknęły się firmy amerykańskie – rząd USA wsparł General Motors i inne koncerny motoryzacyjne. O ochronę sądu w ramach Chapter 11 wystąpiły linie lotnicze American Airlines.
Kryzys szybko dotarł do Europy, gdzie nie oszczędził nawet przemysłu niemieckiego, jak np. firm Heidelberger Zement czy Adam Opel, nie mówiąc o deweloperach w Hiszpanii i Irlandii. Nawet na bogatym Bliskim Wschodzie rozmowy z wierzycielami przeprowadził flagowy holding Emiratu Dubai Holdings, a w surowcowej Rosji Rusal uzgodnił późniejszą spłatę długów z konsorcjum międzynarodowych banków przy wydatnej pomocy Kremla i Sbierbanku.
Ratowanie banków i instytucji finansowych na całym świecie, a nawet niektórych państw strefy euro, byłoby już tematem na oddzielny artykuł, ale z psychologicznego i moralnego punktu widzenia ustawiło dłużników i wierzycieli bliżej siebie, niż można by się spodziewać.
W Polsce brak właściwego zarządzania firmą w kryzysie
Na tym tle dziwi, że dopiero niedawno problem restrukturyzacji finansowej dotarł do Polski w postaci upadłości lub renegocjacji spłaty długów z wierzycielami i raczej w specyficznych okolicznościach branży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta