Czy warto wypłacić dywidendę w formie niepieniężnej
W sprzyjających okolicznościach wypłata wspólnikom zysku w postaci składnika majątku może okazać się korzystnym rozwiązaniem z podatkowego punktu widzenia
Niekiedy spółki decydują się na wypłatę dywidendy w postaci niepieniężnej. Ekonomicznym uzasadnieniem takiego postępowania może być brak płynności finansowej, przy jednoczesnym posiadaniu w aktywach spółki składnika majątkowego (czy prawa majątkowego), które utraciło przydatność gospodarczą.
W takiej sytuacji, podejmując uchwałę o wypłacie zysku w tej formie spółka mogłaby uniknąć konieczności ponoszenia kosztów odsetek od zaciągniętych zobowiązań kredytowych na wypłatę dywidendy pieniężnej.
W sprzyjających okolicznościach wypłata dywidendy niepieniężnej może również okazać się korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia podatkowego. Rozwiązanie to wiąże się jednak z wątpliwościami interpretacyjnymi, a jego konsekwencje podatkowe są odmiennie oceniane przez sądy administracyjne i organy podatkowe.
Brak dochodu do opodatkowania
Pierwszą okolicznością umożliwiającą rozważenie tej formy optymalizacji jest oczywiście posiadanie przez spółkę składnika majątkowego, który ma określoną wartość, lecz nie jest jej potrzebny do wykonywania działalności gospodarczej. Co do zasady sprzedaż takiego składnika wiązałaby się z koniecznością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta