Bez komornika istnienie sądu traci sens
Rozmowa | Robert Damski, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej
Polacy zadłużają się coraz bardziej, przybywa też osób, które nie wywiązują się ze zobowiązań, np. przestają płacić raty kredytów. Czy przekłada się to na wzrost liczby akcji komorniczych?
Robert Damski: Spraw trafiających do komorników rzeczywiście z roku na rok jest coraz więcej. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze oznacza to jednocześnie wzrost liczby osób mających problemy z wierzytelnościami. Coraz częściej zdarza się bowiem, że w odniesieniu do jednej osoby prowadzimy kilka spraw jednocześnie. Problem z wywiązywaniem się ze zobowiązań w ostatnich latach pogłębia się m.in. z powodu zmiany kursu walut, które jeszcze kilka lat temu były bardzo chętnie oferowane w ramach kredytów hipotecznych. Dziś ten kurs istotnie wzrósł, co w połączeniu z zastojem na rynku nieruchomości powoduje, iż wartość kredytu niekiedy istotnie przekracza wartość rynkową mieszkania. Ma to ogromne znaczenie na przykład przy licytacji domu czy mieszkania na poczet długów.
Licytowane są często nieruchomości. Jaką najwyższą kwotę udało się uzyskać w ten sposób?
Nie mam szczegółowych danych. Mogę jedynie powiedzieć, że jest to problem dość złożony i wieloaspektowy. W dużej mierze zależy to od skali zadłużenia i wielkości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta