Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co uiszczone albo przedawnione – nie będzie ścigane

31 października 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Pilarski Anna Orłowska

Gdy zobowiązanie podatkowe się przedawniło, nie można wszczynać postępowania.Ta pozornie oczywista zasada nie zawsze jest respektowana przez organy skarbowe

Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego następuje m.in. poprzez zapłatę podatku, jak i przedawnienie tego zobowiązania. W konsekwencji ustaje więź prawna łącząca podatnika z podmiotem uprawnionym do świadczenia podatkowego, czyli, w zależności od rodzaju podatku, Skarbem Państwa, gminą, powiatem lub województwem.

Żaden z tych organów nie może w takiej sytuacji skutecznie żądać od podatnika wykonania zobowiązania podatkowego.

Trzeba jednocześnie podkreślić, że wskutek przedawnienia może wygasnąć tylko istniejące zobowiązanie podatkowe. Chodzi o takie, które powstało albo z mocy prawa albo na skutek wydania przez organ decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego.

Należy przy tym zauważyć, że przedawnienie następuje z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (taki sposób obliczania tego terminu przewiduje art. 70 § 1 ordynacji podatkowej).

Wygaśnięcie zobowiązania w toku postępowania podatkowego powodować może bezprzedmiotowość postępowania, a w rezultacie jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9375

Wydanie: 9375

Spis treści
Zamów abonament