Nie każdego można pozbawić posady
Gdy nie ma wyjścia i konieczne staje się przeprowadzenie redukcji, trzeba nie tylko zachować właściwe procedury, ale pomijać chronione osoby
Mimo szeregu podejmowanych działań, nie zawsze uda się skutecznie przeciwstawić kryzysowi i uchronić firmę przed koniecznością zmniejszenia zatrudnienia. Czasami bowiem trudności, z którymi zmuszony jest zmierzyć się pracodawca, okazują się silniejsze i niemożliwe do przezwyciężenia.
W tym kontekście bardzo istotne jest zagadnienie związane z ochroną pracowników przed zwolnieniem. Kodeks pracy oraz inne ustawy z zakresu prawa pracy przewidują szereg sytuacji, w których pracodawca pozbawiony jest możliwości rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę, dokonania wypowiedzenia czy zmiany warunków zatrudnienia.
Czasem natomiast konieczne są wcześniejsze konsultacje i uzyskanie zgody odpowiedniego organu. Przepisy przewidują również szereg wyłączeń, tj. przypadków, kiedy ochrona zatrudnienia przysługująca określonym grupom lub wszystkim pracownikom zostaje wyłączona lub w jakimś zakresie ograniczona. Pracodawca ma wówczas możliwość rozwiązania z taką osobą umowy o pracę lub przynajmniej zmiany warunków jej zatrudnienia.
Szczególnej uwagi wymaga tu tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych. Przewiduje ona szereg wyłączeń przepisów o ochronie zatrudnienia, jeśli powodem rozwiązywania umowy mają być przyczyny niedotyczące pracowników.
Względny charakter
Ochrona zatrudnienia może obejmować całkowity zakaz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta