Zmiana obowiązków rozwiąże problem
Żeby nie blokować możliwości zmian w zakresie zadań, jakie ma wykonywać pracownik, najlepiej uregulować je poza umową o pracę lub wcale. Inaczej trzeba na każdą modyfikację uzyskać zgodę zatrudnionego
Pomocne w przetrwaniu przejściowych trudności firmy może okazać się powierzenie pracownikom dodatkowych obowiązków lub czynności innych od wykonywanych dotychczas bądź nawet przesunięcie ich do innej pracy. Oczywiście przy założeniu, że pracodawca ma możliwość dokonania takiego zabiegu.
Warto rozważyć tę opcję, bo jej zaletą jest utrzymanie zatrudnienia na tym samym poziomie. Ponadto z prawnego punktu widzenia nie zawsze wymaga to zawierania porozumień z pracownikami czy dokonywania wypowiedzeń zmieniających.
Zakres czynności
Do zawarcia umowy o pracę konieczne jest ustalenie między pracodawcą a pracownikiem rodzaju pracy. Jest to bowiem tzw. element przedmiotowo istotny tej umowy, bez którego określenia nie dochodzi do jej zawarcia.
Przepisy prawa pracy nie precyzują sposobu, w jaki należy określić rodzaj pracy w umowie ani też nie wskazują stopnia jego szczegółowości. Dlatego istnieje dość duża swoboda w tym zakresie. Rodzaj pracy można określić, np. wskazując konkretne stanowisko, funkcję, zawód, specjalność, opisując charakter pracy lub poszczególnych czynności, których wykonywania pracodawca oczekuje od zatrudnionej osoby.
Bardzo często rodzaj pracy doprecyzowuje się zakresem czynności. Co istotne, charakter prawny zakresu czynności nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta