Zmiana miejsca pracy na polecenie
Sporadyczne oddanie pracownika pod rządy innego pracodawcy wydaje się dopuszczalne. Jeśli jednak widać stałą ku temu tendencję, jest to działanie wbrew przepisom
W wyroku z 7 maja 1998 r. (I PKN 71/98) SN wyraził pogląd, że pracodawca może powierzyć pracownikowi w ramach stosunku pracy wykonywanie czynności określonych w umowie o pracę na rzecz innego podmiotu, a to nie oznacza, że wskutek tego osoba ta staje się pracownikiem tego innego podmiotu i że należy jej się od niego wynagrodzenie za pracę.
Pogląd ten SN potwierdził w wyroku z 5 listopada 1999 r. (I PKN 337/99). Uznał wówczas, że pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w miejscu znajdującym się w zakładzie pracy innego podmiotu i pod jego kierownictwem.
Argumentował to w ten sposób, że wprawdzie zgodnie z art. 100 § 1 k.p. pracownik powinien stosować się do poleceń pracodawcy, jednak takie polecenie może polegać w szczególności na tym, że zobowiązuje on podwładnego do wykonywania poleceń innych osób. Pracodawca może także, zdaniem SN, polecić zatrudnionemu wykonywanie pracy w wyznaczonym miejscu, jeżeli nie narusza to przepisów prawa pracy oraz postanowień umowy o pracę zawartej z pracownikiem.
Czasowe delegowanie do innej firmy...
Powyższe stanowisko SN budzi znaczące wątpliwości i należy je traktować z dużą rezerwą. Jeżeli bowiem pracodawca poleca pracownikowi wykonywanie pracy na rzecz innego podmiotu i do tego w należącym do niego miejscu, pojawia się wątpliwość, czy osoba ta nadal pracuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta