Biznes przy rencie bez zdrowotnej
Niskie przychody z działalności plus prawo do renty albo niepełnosprawność przedsiębiorcy dają mu prawo do zwolnienia z wszelkich opłat na ZUS. Zyski z interesu nie mają znaczenia przy rozliczeniach z fiskusem kartą podatkową
Dla osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą, która legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy, ubezpieczenia społeczne są dobrowolne.
Większość takich osób korzysta więc z tego dobrodziejstwa i nie opłaca składek społecznych na własne życzenie. Inaczej jest z ubezpieczeniem zdrowotnym. Objęty jest nim obowiązkowo każdy przedsiębiorca. Nie zmienia tego ani prawo do renty, ani niepełnosprawność.
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego nie jest jednak równoznaczny z koniecznością opłacania składki zdrowotnej. Gdy biznes przynoszący marne dochody prowadzi rencista, może się on uwolnić od wszelkich opłat na rzecz ZUS. Zwolnienie ze składki może wynikać albo z faktu pobierania niskiego świadczenia albo formy opodatkowania działalności. Podobnie wygląda kwestia zwolnienia ze składki zdrowotnej osoby, która nie ma prawa do renty, ale jest niepełnosprawna w stopniu znacznym lub umiarkowanym.
Pierwszy wariant zwolnienia z konieczności opłacania składki zdrowotnej dotyczy tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta