Obniżenie wymiaru czasu pracy
Gdy każdy pracownik wnosi inne umiejętności i trudno go zastąpić, wszystkim można zaproponować pracę przez mniejszą liczbę godzin. Przyniesie to skutek tylko wtedy, gdy adresaci zgodzą się na zmianę
Obniżenie pracownikom wymiaru czasu pracy pozwala utrzymać zatrudnienie tych samych osób, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych z wypłatą pensji. Ponadto po ustaleniu limitu godzin, po przekroczeniu którego zatrudnionym przysługuje dodatek jak za pracę w godzinach nadliczbowych, na poziomie odpowiadającym pracy w pełnym wymiarze czasu pracy – co zdaniem autorów jest dopuszczalne – pracodawca ma możliwość doraźnego powierzania pracownikom pracy ponad ustalony obniżony wymiar czasu pracy, bez konieczności wypłacania dodatku do wynagrodzenia.
Wszystko to jest niezmiernie istotne w kontekście niestabilnej sytuacji rynkowej i zmiennego w czasie zapotrzebowania na pracę. Pozwala to pracodawcy w sposób elastyczny reagować na potrzeby rynku, dostosowując wymiar czasu pracy pracowników do aktualnego zapotrzebowania i unikając uciążliwego zwalniania i ponownego zatrudniania pracowników (wraz z poprawą koniunktury i wzrostem zapotrzebowania na ich pracę).
Konieczna aprobata
Obniżenie wymiaru czasu pracy jest możliwe, gdy pracownik przystanie na indywidualne porozumienie zmieniające umowę o pracę w tym zakresie bądź przyjmie wypowiedzenie zmieniające. Z oczywistych względów preferowane jest pierwsze rozwiązanie, w szczególności z uwagi na brak konieczności stosowania przepisów o wypowiadaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta