Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamawiający ma zapewnić dostęp do informacji i dokumentów

31 października 2012 | Prawo i praktyka | Leszek Kot
Leszek  Kot prawnik  Barylski T., Olszewski A., Brzozowski A.  Kancelaria Prawnicza  Spółka Komandytowa
źródło: Rzeczpospolita
Leszek Kot prawnik Barylski T., Olszewski A., Brzozowski A. Kancelaria Prawnicza Spółka Komandytowa

Sporządzenie protokołu postępowania o zamówienie publiczne stanowi obowiązek zamawiającego i winien on być wypełniany na bieżąco, po dokonaniu określonych czynności

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa p.z.p.) postępowanie o udzielenia zamówienia jest jawne. Zamawiający musi zapewnić wykonawcom wgląd do dokumentacji przetargu. Zasada ta ma charakter obowiązujący bezwzględnie, a wyjątki od niej przewidziane w ustawie p.z.p. mają charakter epizodyczny.

Zamawiający jest zobowiązany do prowadzenia dokładnej i rzetelnej dokumentacji postępowania. Dotyczy to w szczególności kluczowych jego etapów, do których należy zaliczyć ocenę merytoryczną i wybór najkorzystniejszej oferty. Z uwagi na to, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy p.z.p. postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzi się z zachowaniem formy pisemnej, ocena merytoryczna musi mieć formę pisemną, a tym samym stanowić część dokumentacji przetargowej.

W ustawie p.z.p. oraz w aktach wykonawczych do niej szczegółowo uregulowane są prawa i obowiązki zamawiającego i wykonawców, służące realizacji zawartej w art. 8 ust. 1 ustawy p.z.p. zasady jawności. Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy p.z.p. w trakcie prowadzenia postępowania zamawiający sporządza pisemny protokół postępowania o udzielenie zamówienia.

Celem tego protokołu jest nie tylko realizacja zasady jawności postępowania, gdyż protokół wraz z załącznikami stanowi dla wykonawców podstawę do kontroli prawidłowości czynności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9375

Wydanie: 9375

Spis treści
Zamów abonament