Pieniądz bankowy opodatkowany PCC
Pożyczki pomiędzy firmami przyjmują najczęściej postać bezgotówkowych przelewów. W takich przypadkach mogą wystąpić wątpliwości co do tego, czy przedmiotem umowy są pieniądze, czy prawo majątkowe
W niniejszej publikacji zostaną przedstawione wybrane aspekty opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Poza zakresem niniejszej publikacji leżą natomiast pożyczki udzielane spółce osobowej (tj. spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) przez jej wspólnika, które na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych uważa się za zmianę umowy spółki.
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 § 1 kodeksu cywilnego).
W zamkniętym katalogu czynności cywilnoprawnych opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych ustawodawca wymienił m.in. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Stanowi o tym art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z 9 wrzesnia 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC).
Liczy się miejsce położenia
Aby jednak umowa pożyczki została objęta opodatkowaniem, muszą być spełnione pewne warunki związane z miejscem położenia przedmiotu pożyczki w chwili zawierania umowy pożyczki. Mianowicie, stosownie do art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, czynności cywilnoprawne podlegają temu podatkowi (z wyjątkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta