Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paskudna gra powstaniem styczniowym

31 października 2012 | Publicystyka, Opinie | Piotr Skwieciński
Artur Grottger „Kucie kos”  z cyklu „Polonia” (1863)
źródło: EAST NEWS
Artur Grottger „Kucie kos” z cyklu „Polonia” (1863)
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa

Platforma Obywatelska od dawna już igra z ideą rozbudowy własnej formacji w lewo, „pożywienia się" częścią elektoratów SLD i Palikota. A taki manewr wymaga ideologicznego zbliżenia – pisze publicysta „Rz"

Skandaliczna – bo w tej sprawie chcę użyć tego słowa już w pierwszym zdaniu – decyzja Komisji Kultury Sejmu RP, która głosami PO i palikociarni odrzuciła projekt ogłoszenia roku 2013 Rokiem Powstania Styczniowego (nadchodzi równa, 150. rocznica), doczekała się już wielu komentarzy i interpretacji.

Zacznę może jednak od tego, dlaczego uważam tę (ujawnioną przez portal wPolityce.pl) decyzję za skandaliczną, choć osobiście jestem wobec polskich powstań sceptyczny, a styczniowe uważam za tragiczny wynik nawet nie tyle błędnej kalkulacji, ile niedojrzałych emocji ludzi, którzy nie powinni mieć możliwości kierowania losem narodu. Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze, – było ono zarazem przejawem patriotyzmu i bohaterstwa najwyższej próby. Po drugie – we współczesności, w świecie, gdzie Polska jest wolna, a zarazem masowa kultura promuje przede wszystkim zabieganie o własną, indywidualną satysfakcję, a nie o dobro narodowej wspólnoty, pielęgnowanie powstańczych tradycji nie grozi żadnymi „szaleńczymi zrywami". Bo przeciw komu niby? Wnosi natomiast w proces społecznego wychowania cenne wartości, takie jak osobista ofiarność czy poświęcenie się dla dobra wspólnego, których niestety nie mamy w nadmiarze.

To są konstatacje tak oczywiste, że musi dziwić postawa ludzi, którzy tego nie dostrzegają. Nie mówię tego, oczywiście, o posłach Ruchu Palikota. Ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9375

Wydanie: 9375

Spis treści
Zamów abonament