Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpłatna przerwa w przychodzeniu do firmy

31 października 2012 | Vademecum kadry i płace | Grzegorz Ruszczyk

Z inicjatywą udzielenia nieodpłatnego urlopu może wystąpić zarówno pracownik, jak i pracodawca. Jednak zgodę musi na to wyrazić podwładny. Za odmowę nie wolno go ukarać

Pewnym rozwiązaniem dla pracodawcy, który staje przed wizją zwolnień grupowych, może być udzielenie pracownikom urlopów bezpłatnych na podstawie art. 174-1741 k.p. Często umożliwia to przeczekanie przejściowych trudności koniunkturalnych bez przeprowadzania redukcji etatów.

Niemniej jednak takie wolne może być udzielone pracownikowi wyłącznie na jego wniosek. W szczególności pracodawcy nie wolno jednostronnie zobowiązać podwładnego do  złożenia w tej sprawie wniosku w związku z trudnościami finansowymi zakładu pracy.

Dopuszczalne jest, że pracodawca zasugeruje podwładnemu rozważenie złożenia wniosku o urlop bezpłatny. A on może się na niego zdecydować, będąc świadomym trudności koniunkturalnych firmy. Jednak sugestie pracodawcy nie mogą przybierać formalnego charakteru. W szczególności nie mogą prowadzić do wymuszania na zatrudnionym decyzji o złożeniu podania.

Przykład

Pracodawca podpisał z pracownikami porozumienia, na mocy których podwładni zobowiązali się, że w przypadku wystąpienia okresowych spadków zamówień na produkty firmy złożą wniosek o urlop bezpłatny, a pracodawca udzieli im wolnego.

Takie porozumienia są sprzeczne z istotą urlopów bezpłatnych, które mogą być udzielane wyłącznie na dobrowolny wniosek zatrudnionego, a pracownik nie może zobowiązywać się ani być

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9375

Wydanie: 9375

Spis treści
Zamów abonament