„Czyściciele kamienic” a uprawnienia lokatorów
Coraz więcej jest przypadków, kiedy właściciele kamienic chcą się pozbyć niechcianych lokatorów w sposób niezgodny z prawem – pisze adwokat
W ostatnim czasie można zaobserwować przypadki utrudniania zamieszkiwania lokatorom kamienic przez przedstawicieli właścicieli nieruchomości podejmowane w celu pozbycia się niechcianych lokatorów – pisze adwokat.
Kazusy nękania przez tzw. czyścicieli kamienic lokatorów rodzą pytania o to, w jaki sposób prawo reguluje takie sytuacje, jakie prawa daje lokatorom, jakie zaś konsekwencje przewiduje za takie zachowania dla osób, które w ten sposób próbują „opróżnić" nieruchomość, którą administrują.
Łamanie prawa
Kupujący nieruchomość, w której znajdują się lokale będące w momencie zakupu przedmiotem umowy najmu, wchodzi z mocy prawa w prawa i obowiązki poprzedniego wynajmującego (art. 687 § 1 kodeksu cywilnego, dalej: k.c.). Jeżeli zatem nabywa kamienicę, w której zamieszkują lokatorzy na podstawie umów najmu, nowy właściciel ma prawa i obowiązki poprzednika określone w umowie najmu oraz ustawie z 21 czerwca 2001 roku o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego (DzU 2005/31/266 z późn. zm.; dalej: Ustawa). Konsekwencją tego jest możliwość rozwiązania umów najmu wyłącznie z określonych w Ustawie przyczyn. Są nimi:
- używanie lokalu przez lokatora w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbywanie ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta