Kiedy niepłacenie podatku jest „uporczywe
Jeżeli podatnik nie reguluje w terminie swoich należności wobec fiskusa, popełnia wykroczenie, za które grozi mu kara grzywny
- Jeżeli organ podatkowy uzna niewpłacanie przez przedsiębiorcę podatku w terminie za uporczywe, to będzie to podstawą do wymierzenia mu kary grzywny. Proszę o wyjaśnienie, co oznacza uporczywe niewpłacanie podatku? – pyta czytelnik.
Uporczywe niewpłacanie podatku w terminie to jeden z najczęstszych „podatkowych czynów zabronionych" podatników prowadzących działalność gospodarczą. Jest ono wykroczeniem skarbowym, za które grozi kara grzywny, zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 111, poz. 765 ze zm.).
Wykroczenie to jest zagrożone karą grzywny do wysokości 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. W przepisie tym chodzi o naruszenie prawnego obowiązku regulowania należności podatkowych w terminie wskazanym przez ustawodawcę, jednak tylko wtedy, gdy dochodzi do tzw. uporczywego naruszenia tego obowiązku.
Termin minął, wpłaty nie ma
Pojęcie „uporczywe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta