Przerwa w wykonywaniu pracy zmniejszy wysokość zarobków
Jeśli pracownicy nie wykonują obowiązków z powodów dotyczących pracodawcy, nie mają prawa do składników pensji zależnych od efektów pracy. Podczas pauzy przestojowej szef może wszystkich przesunąć do innych zadań
Pomocy w przetrwaniu przejściowych trudności można upatrywać we wprowadzeniu przerwy w wykonywaniu pracy na podstawie art. 81 § 1 k.p. Choć za czas jej trwania zatrudnieni muszą otrzymać pensję, w praktyce rozwiązanie to może przynieść znaczące korzyści.
Kwestia pensji
Skuteczność wprowadzenia przerwy jest jednak ściśle uzależniona od obowiązujących zasad i form wynagradzania pracowników. Wynika to wprost z art. 81 § 1 k.p., który reguluje zasady naliczania pensji za czas przerwy w wykonywaniu pracy. Jest ona tym niższa, im większy jest udział w całkowitym wynagrodzeniu pracowników składników uzależnionych od nakładów i efektów pracy (a więc premii, prowizji, nagród itd.).
Powód bez znaczenia
Przerwa w wykonywaniu pracy rozumiana zgodnie z art. 81 § 1 k.p. to każda sytuacja, w której pracownicy nie wykonują obowiązków mimo gotowości, ponieważ występują przeszkody z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Kodeks pracy nie definiuje, o jakie przeszkody tutaj chodzi. Zatem każda sytuacja uniemożliwiająca zatrudnionym wykonywanie pracy – niezależnie od jej przyczyn – oznacza przerwę w wykonywaniu pracy w rozumieniu art. 81 § 1 k.p.
W szczególności przerwę w realizacji służbowych obowiązków mogą zatem uzasadniać problemy koniunkturalne pracodawcy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta