Wewnętrzne przepisy w zawieszeniu
Wstrzymanie na jakiś okres przywilejów, jakie wynikają z zakładowych unormowań, nie wymaga wręczania podwładnym wypowiedzeń zmieniających. Maksymalny okres, na jaki można podpisać takie porozumienie, to trzy lata
Interesującym rozwiązaniem, które pozwala zmniejszyć obciążenia firmy związane z zatrudnianiem pracowników i poradzić sobie z przejściowymi problemami koniunkturalnymi, może się okazać możliwość czasowego zawieszenia stosowania niektórych przepisów. Chodzi o wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy lub postanowienia umów o pracę, które przyznają pracownikom określone świadczenia lub uprawnienia bądź nakładają na pracodawcę określone obowiązki.
Właściwe uzasadnienie
Zawieszenie stosowania przepisów musi być uzasadnione szeroko pojętą złą sytuacją finansową pracodawcy. Nie ma zatem wątpliwości, że rozwiązanie to przewidziano właśnie na wypadek wystąpienia w zakładzie pracy przejściowych problemów koniunkturalnych.
Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy może się też okazać wyjątkowo dogodne dla pracodawcy z prawnego punktu widzenia. Dochodzi do niego na mocy samego porozumienia zawieranego z zakładową organizacją związkową lub z przedstawicielstwem pracowników. Nie wymaga zawierania indywidualnych porozumień zmieniających odpowiednie postanowienia umów o pracę poszczególnym osobom czy dokonywania wypowiedzeń zmieniających.
Na jakiej podstawie
Ogólną podstawę do zawieszania stosowania przepisów prawa pracy zawiera art. 91 k.p. Określa on podstawowe zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta