Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamiast zwolnić, można wypożyczyć

31 października 2012 | Vademecum kadry i płace | Sławomir Paruch

Delegowanie pracownika do pracy w innej firmie na podstawie art. 1741 k.p. zawiesza prawa i obowiązki ze stosunku pracy. Tej możliwości nie można jednak nadużywać, bo leasing pracowniczy to domena agencji pracy tymczasowej

Coraz większą popularnością cieszy się leasing pracowników, który polega na oddelegowaniu zatrudnionych osób do pracy na rzecz innego pracodawcy. Takie „wypożyczenie" pracowników często postrzegane jest jako możliwość czasowego uniknięcia wypłacania delegowanym osobom wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń z tytułu zatrudnienia.

Niestety, nie zawsze tak jest, a działając w ten sposób pracodawca często narusza przepisy i naraża się na różnego rodzaju kary.

Przede wszystkim pracodawca musi zachować właściwą formę delegowania do innego pracodawcy i dokonać różnego rodzaju obowiązków wynikających z przepisów. Ponadto wypożyczenie nie może mieć charakteru stałego i nie można go nadużywać.

Co do zasady prawo delegowania pracowników przysługuje wyłącznie pracodawcom, którzy mają status agencji pracy tymczasowej. Permanentne wypożyczanie pracowników przez pracodawców, którzy nie mają takiego statusu, mogłoby prowadzić do stwierdzenia przez sąd obejścia przepisów o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9375

Wydanie: 9375

Spis treści
Zamów abonament