Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najwięcej korzysta pierwszy skruszony

26 lipca 2013 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Przedsiębiorca, który wziął udział w nielegalnym porozumieniu dotyczącym np. podziału rynku lub uzgodnienia cen, może uniknąć kary finansowej. Służy temu specjalny program łagodzenia kar – leniency

Na każdym, kto prowadzi firmę, ciążą obowiązki wynikające z przepisów prawa antymonopolowego. Dążąc do maksymalizacji zysków, przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że nie wszystkie działania podejmowane w tym zakresie są legalne.

Zakazane praktyki

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej u.o.k.i.k.) za zakazane praktyki uznaje porozumienia zawierane pomiędzy przedsiębiorcami, których celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji na rynku. Tak może być w szczególności, gdy dwóch lub więcej przedsiębiorców umówi się co do wysokości cen produktów (usług) oferowanych przez nich na rynku. Może to dotyczyć podziału rynku, gdy ci sami przedsiębiorcy ustalą, że nie będą ze sobą konkurować np. w określonych województwach lub częściach miasta.

Nielegalne porozumienia mogą być zawierane zarówno pomiędzy konkurentami (np. dwóch producentów podobnych towarów), jak i firmami ze sobą niekonkurującymi (np. producent i dystrybutorzy jego wyrobów). Udział w nielegalnym porozumieniu, w przypadku jego wykrycia, naraża firmę na dotkliwą sankcję finansową. Zgodnie bowiem z przepisami u.o.k.i.k., może ona wynieść nawet 10 proc. przychodów przedsiębiorcy. Co zatem zrobić, gdy przedsiębiorca jest świadom swojego bezprawnego działania i chciałby się wycofać z porozumienia?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9597

Wydanie: 9597

Spis treści
Zamów abonament