Jak zabezpieczyć prawo do formy i wzoru
Zarejestrowany w Urzędzie Patentowym RP wzór przemysłowy korzysta z ochrony na terytorium Polski. Można ją jednak rozszerzyć, by była skuteczna w innych krajach
Bardzo często wygląd zewnętrzny produktu ma dla nabywcy większe znaczenie niż parametry techniczne urządzenia. Przedsiębiorcy zwracają więc coraz większą uwagę na nowoczesne formy i wzory. Ciekawy wzór przemysłowy może jednak skopiować konkurencja. Dlatego trzeba podjąć działania, by skutecznie go chronić.
Krok 1. Oceń, czy jest to wzór
Zgodnie z art. 102 ustawy prawo własności przemysłowej wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.
Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych. Wzorami przemysłowymi są m.in. opakowania, butelki, etykiety, wyroby tekstylne, meble, sprzęty wszelkiego rodzaju.
Krok 2. Ustal, jakie są korzyści z rejestracji
Wzór przemysłowy jest chroniony tak zwanym prawem z rejestracji. Wskutek udzielenia tego prawa przedsiębiorca posiada wyłączne prawo korzystania z zarejestrowanego wzoru przemysłowego na całym obszarze Polski, maksymalnie przez okres 25 lat.
W konsekwencji może on zakazać innym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta