Dokształcanie się to dziś konieczność
Rozmowa z Dr Anna Hełka, psychologiem biznesu z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej
Na wymagającym dziś rynku pracy największe szanse na etat mają osoby dobrze wykształcone, wciąż się rozwijające, świadome swoich mocnych stron, chętne i gotowe na zmiany. Jak poprowadzić swoją ścieżkę edukacyjno-zawodową, by wyróżniać się spośród konkurencji?
Anna Hełka: O przyszłej pracy warto pomyśleć już będąc w gimnazjum. Na tym etapie należy zdiagnozować nasze mocne i słabe strony, żeby skupić się przede wszystkim na rozwoju naszych atutów w szkole średniej. Mając kilkanaście lat, jesteśmy w stanie samodzielnie sporo potencjalnych kierunków rozwoju wykluczyć ze względu na brak naturalnych predyspozycji w danej dziedzinie. Można też skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, który powinien być zatrudniony w szkołach. Pomoże on młodym ludziom dostrzec obszary, nad którymi należy popracować, i tymi, które należy pielęgnować i rozwijać. Gdy mamy już wstępną ocenę własnych predyspozycji, będąc w szkole średniej lub zawodowej, warto dołożyć jeszcze analizę zapotrzebowania na rynku pracy. Najlepiej przeglądać gazety, internet w poszukiwaniu informacji o tzw. zawodach przyszłości. Musimy przy tym pamiętać, że czasami zawód niezwykle poszukiwany dziś, za 5 lat, gdy skończymy edukację, będzie już mniej atrakcyjny. Zachęcam również młodzież do poznawania z bliska wybranych, potencjalnych zawodów, np. odbywając praktyki, odwiedzając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta