Nielojalny dłużnik nie udaremni egzekucji
Gdy przedsiębiorca widzi, że może mieć kłopoty z odzyskaniem pieniędzy, powinien szybko reagować. Z pomocą przychodzą mu przepisy
Kodeks cywilny zawiera uregulowania, które zapewniają wierzycielowi ochronę przed skutkami niewypłacalności dłużnika. Mowa o skardze pauliańskiej (art. 527 i następne k.c.).
Jest ona stosowana wtedy, gdy dłużnik swoim nielojalnym zachowaniem względem wierzyciela utrudnia skierowaną przeciwko niemu egzekucję w ten sposób, że doprowadził się do niewypłacalności lub będąc już niewypłacalnym – tylko ten stan powiększył.
Istotne przy tym jest to, że dłużnik przez swą czynność musi spowodować taki stan, w którym przysługująca przedsiębiorcy należność nie może być zrealizowana i – co więcej - jej zrealizowanie w przyszłości również jest wątpliwe.
Dłużnik powinien zatem zdawać sobie sprawę z tego, że jego czynność może spowodować niemożliwość zaspokojenia przedsiębiorcy. Jednak to przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że dłużnik działał w celu jego pokrzywdzenia.
Ułatwioną sytuację przedsiębiorca ma jedynie wtedy, gdy w wyniku czynności prawnej krzywdzącej wierzyciela korzyść otrzyma osoba będąca w bliskim stosunku z dłużnikiem. Kodeks cywilny ustanawia tu domniemanie, że w takim przypadku osoba trzecia wiedziała, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta