Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy termin płatności przesuwa korektę

29 sierpnia 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Gogola
Nowy termin płatności przesuwa korektę
źródło: Rzeczpospolita
Nowy termin płatności przesuwa korektę

Kontrahenci, których dotychczasowa współpraca przebiegała bez zakłóceń, mogą wyjątkowo dogadać się co do zmiany daty uregulowania należności na późniejszą. Dłużnik uniknie w ten sposób obowiązku pomniejszania odliczonego podatku

Ulga na złe długi od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje na nowych zasadach. Instytucja ta umożliwia korektę podatku należnego wykazanego przez firmy z tytułu transakcji krajowych, za które nie otrzymały zapłaty od swoich kontrahentów.

Uprawnienia wierzyciela

Zgodnie art. 89a ust. 1 ustawy o VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.

Korekta ta dotyczy również części kwoty takich wierzytelności. Uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności jest warunkiem koniecznym dokonania korekty w zakresie ulgi na złe długi. Jest on spełniony, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a ustawy o VAT).

Dodatkowe przesłanki dotyczące wierzytelności nieściągalnych wskazuje art. 89a ust. 2 ustawy o VAT. Konieczne jest, aby dostawa towaru lub świadczenie usług było dokonane na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, który nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Kolejnym warunkiem jest to, żeby na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9625

Wydanie: 9625

Spis treści
Zamów abonament