Obsada pedagogów od września – kiedy umowa o pracę, a kiedy mianowanie
Nowemu nauczycielowi, przyjmowanemu z początkiem roku szkolnego, dyrektor może zaproponować wyłącznie mianowanie albo umowę o pracę. Nie każdą osobę można jednak zatrudnić w tym zawodzie
Nauczycieli można zatrudniać tylko na podstawie mianowania lub umów o pracę. Aby w ogóle wolno było kogoś zaangażować w tym zawodzie, musi on spełnić kilka warunków (podstawowe przesłanki dopuszczalności zatrudnienia nauczyciela >patrz tabela 1). Poprzeczka została przy tym wyżej postawiona nauczycielom o stopniu awansu mianowany i dyplomowany.
Polskie obywatelstwo
Nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania (mianowani i dyplomowani) muszą być obywatelami Polski. Zainteresowanych posiadających obywatelstwa kilku państw uważa się za wyłącznie obywateli rodzimych (art. 3 ustawy z 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim; tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 161).
Warunku tego nie muszą spełniać nauczyciele mianowani i dyplomowani, którzy są obywatelami państw Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i tych krajów Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które przystąpiły do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Liechtenstein, Islandia). Przesłanka ta w ogóle nie dotyczy nauczycieli stażystów i kontraktowych.
Pełne uprawnienia
Pełna zdolność do czynności prawnych to wymóg stawiany każdemu nauczycielowi bez względu na jego stopień awansu zawodowego.
Posiada ją osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat (art. 10 i 11 kodeksu cywilnego) i nie została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta